W dzisiejszych czasach osoba niepełnosprawna nie musi być skazana na samotność czy brak możliwości samodzielnej realizacji swoich zainteresowań. Nowoczesna technika umożliwia takiej osobie interakcje z otoczeniem, zdobywanie nowych znajomości, rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności intelektualnych poprzez naukę. Skonstruowano urządzenia oraz napisano programy, które ułatwiają użytkowanie komputera osobom o różnych rodzajach niepełnosprawności. Niniejsza strona przedstawia fragment prac, prowadzonych w Laboratorium Biocybernetyki AGH, których celem jest skonstruowanie interfejsu dla osób bardzo głęboko upośledzonych ruchowo.

Programy zostały napisane dla Wojtka Wątora - chłopczyka, który po wypadku został sparaliżowany od szyi w dół. Mówi niewyraźnie ale potrafi poruszać mięśniami twarzy. Podczas wizyty w naszym laboratorium zademonstrował, że doskonale i w pełni samodzielnie steruje swoim wózkiem przy pomocy brody.
Akcję pisania programów zainicjował doktor Krzysztof Grandys, lekarz pracujący w Dziecięcym Szpitalu w Prokocimiu, opiekujący się Wojtkiem.
Układy elektroniczne joysticków cyfrowych oraz urządzenie do odbioru i nadawania sygnałów w podczerwieni wykonał Wojciech Pietrzyk, absolwent Policealnego Studium Informatyki i Zarządzania "AWANS".


Strona Główna | Projekty